Adresas: Tilto g. 17, 01101 Vilnius
Tel.: (8 5) 262 4546
Tik žiniasklaidai: 370 663 13532
El. p.: la@advokatura.lt
Faks.: (8 5) 212 1859
Įmonės kodas: 300099149
Juridinių asmenų registras
Bankų sąskaitos (pasirinkite):
Luminor LT58 2140 0300 0339 8647
SEB LT87 7044 0600 0103 0612
Swedbank LT10 7300 0101 4063 3871
Naujienos advokatams/ padėjėjams
Versija spausdinimui

Apie advokatūrą

Renginių kalendorius

 

 

Konferencijoje apie apeliacijos efektyvumą – pasiūlymas turėti šeimos advokatą

2014-05-22

Vilnius, gegužės 22 d. Šiandien Teisingumo ministerijoje advokatai, prokurorai, teisėjai ir teisininkų akademinė bendruomenė susirinko į mokslinę – praktinę konferenciją „Apeliacija: efektyvumas ir proceso trukmės problemos“. Dalyvių gausa paliudijo renginio aktualumą. Pranešimus renginyje skaitė iškilūs Lietuvos mokslininkai, garsūs praktikai, taip pat svečiai iš Vokietijos, Lenkijos, Latvijos ir Slovėnijos. Pagrindinis konferencijoje nagrinėtų problemų ratas sukosi apie apeliacijos poreikį, Lietuvoje susiformavusio instancinio mentaliteto įtaką pirmosios instancijos teismų autoritetui bei proceso trukmę teisingumo pojūčiui.

 

„Teisėjas Algis Norkūnas kartą yra labai gražiai pasakęs, kad žmonės turi žinoti, kaip nugyventi gyvenimą be teismo. Iš Lietuvos advokatūros pozicijų pasakysiu, kad žmonės turi turėti šeimos advokatą, kuris lydėtų juos visą gyvenimą – tada minėtą rezultatą tikrai turėtume ir apeliacinio proceso problemos nekamuotų“, – sveikindamas renginio organizatorius ir dalyvius sakė Advokatų tarybos pirmininkas prof. Ignas Vėgėlė. Pasak naujai išrinkto Lietuvos advokatūros atstovo, kol kas mes dar toli nuo tos idealios situacijos; tų ginčų tarp žmonių yra ir todėl būtina diskutuoti apie egzistuojančių institutų veiksmingumą.

 

„Efektyvumas – ekonominis, o ne teisinis terminas. Jo teisiniai elementai – proceso ilgumas ir kaina. Pastaroji reiškia proceso kainą valstybei ir kainą ginčo šaliai. Klausimas, kam tai turi būti pigu? Ir jei pigu vienam, ar ne per brangu kitam?“ – klausė I. Vėgėlė. Pasak Advokatų tarybos pirmininko efektyvumo apeliacijoje tikslas turėtų būti žmogaus teisių ir laisvių garantijos – apeliacija efektyvi tiek, kiek aukštesnę žmogaus teisių apsaugos standartą ji gali suteikti proceso dalyviams.


Iš advokatūros pozicijų žvelgiant šiandien aktualu diskutuoti, ar rašytinis procesas apeliacijoje visada yra tinkamas? Ar teisė į apeliaciją gali būti ribojama, t. y., ar ribota apeliacija yra tinkama apeliacijos koncepcija? Ar apeliacijos ribojimas nėra teisės į teisingą teismą ribojimas?

Kad apeliacija yra reikšmingas institutas, kuris turi įtakos tiek teisingumo įgyvendinimui, tiek teismų autoritetui apskritai sutiko visi sveikinimo žodį tarę konferencijos organizatoriai. Teisingumo ministras dr. Juozas Bernatonis pabrėžė, kad apeliacija užtikrina veiksmingą konstitucinės teisės į teisingą teismą įgyvendinimą ir kad Lietuva vis dar turi problemų, nes daugiausia pažeidimų Europos Žmogaus Teisių Teismas pripažįsta būtent dėl proceso trukmės.

 

Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas Egidijus Žironas pabrėžė visuomenės priešiškumo apeliaciniams teismams veiksnį, taip pat akcentavo laiko aspektą: „ar pavėluotas teisingumas teisingas ir ar greitas teisingumas netampa plataus vartojimo paslauga?“ klausė jis. Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas pažymėjo, kad efektyvi pažeistų materialinių teisių gynyba ir įmanomai greitas teisinės taikos atkūrimas kaip apeliacijos tikslai prieštarauja arba tik iš dalies atitinka vienas kitą tikrovėje, tad svarbu, kokius receptus siūlo tie, kurie su šia problema susiduria savo profesinėje veikloje.

Konferencijos organizavimą parėmė prof. Stasio Vėlyvio fondas. Jo steigėjas atkreipė dėmesį, kad romėnai apsiėjo be apeliacijos ir vertėtų pergalvoti, kodėl ir dėl ko jiems išėjo taip tvarkytis. Mykolo Romerio universitetui atstovausi Teisės fakulteto dekanė prof. Rima Ažubalytė pabrėžė, kad konferencija turėtų peržiūrėti apeliacijos reguliavimą ir rasti būtų, kaip sustabdyti gilėjančio instancinio mentaliteto problemą.

 

Konferencijoje dalyvavo ir pranešimus skaitė Lietuvos ir užsienio šalių atstovai, daugiausia – teisėjai: Berlyno apeliacinio teismo pirmininkė Monika Nöhre, šio teismo teisėjas prof. Rüdiger Ernst, Liublianos apeliacinio teismo teisėja Marjeta Švab Širok, Krokuvos apygardos teismo teisėja Katarzyna Biernat-Jarek, Krokuvas apeliacinio teismo teisėjas, buvęs pirmininkas Andrzej Struzik, Rygos apygardos teismo pirmininkė Daiga Vilsone ir pirmininko pavaduotoja Dzintra Balta. Konferencijon atvyko ir du Kijevo apeliacinio teismo teisėjai Ivan Mosjonz ir Viktorija Šebujeva.

 

Apie Lietuvoje egzistuojančius apeliacijos ypatumus ir problemas pasisakė ir Lietuvos atstovai: Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas, buvęs šio skyriaus pirmininkas Artūras Driukas, Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas Aloyzas Kruopys, Vilniaus apygardos teismo teisėja, Mykolo Romerio universiteto docentė dr. Goda Ambrasaitė-Balynienė, Mykolo Romerio universiteto profesorius, advokatas dr. Raimundas Jurka.

 
Renginio nuotraukas rasite čia.
Pranešimai čia.
Programa

 
 
Informacija atnaujinta:
2014-05-28
Informaciją paskelbė:
LA administracija
 

Teisinė informacija

 

Unus pro omnibus, omnes pro uno

(liet. k. vienas už visus, visi už vieną)