Naujienos

Išteisintieji įgyja teisę į kompensaciją už gynybą ir atstovavimą teisme

2022 04 12

Lietuvos advokatūros ir Teisingumo ministerijos pastangų dėka pajudėjo Konstitucinio Teismo sprendimo įgyvendinimo procesas. 2021 m. kovą KT nusprendė, kad administracinėje ir baudžiamojoje teisenoje išteisintų asmenų patirtų išlaidų neatlyginimas prieštarauja Konstitucijai.
 
Šiandien Seimas pritarė Baudžiamojo proceso kodekso ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms, kurios numato, jog išteisinus asmenį, valstybė kompensuoja advokatui arba advokato padėjėjui sumokėtas išlaidas.
 
Prie šių įstatymų pataisų ženkliai prisidėjo Advokatų tarybos Baudžiamosios ir baudžiamojo proceso teisės ir Administracinės teisės ir teisenos komitetai.
 
Lietuvos advokatūros vadovybė teigia, kad tai didelis žingsnis įgyvendinant teisės į teisingą teismą ir teisės į advokatą konstitucines garantijas. Advokatų tarybos pirmininkas prof. dr. Ignas Vėgėlė pažymėjo, jog tai yra ir puikus efektyvaus tarpinstitucinio bendradarbiavimo pavyzdys, kuris padės užtikrinti dar didesnę žmogaus teisių apsaugą. Advokatų tarybos pirmininko pavaduotojas Mindaugas Kukaitis atkreipė dėmesį, kad įgyvendinant šias pataisas kils ir pareigūnų atsakomybės taikymas už nepagrįstą asmens administracinį ar baudžiamąjį persekiojimą. Vadovai pabrėžė, kad būtina toliau siekti tinkamo šių įstatymų įgyvendinimo.
 
Lietuvos advokatūra ir Teisingumo ministerija tęsia bendradarbiavimą siekdamos tinkamai kompensuoti išteisintųjų išlaidas advokato arba advokato padėjėjo pagalbai.