Naujienos

Advokatai pradeda specializuotis mokymuose, skirtuose stiprinti nepilnamečių asmenų atstovavimą teisme

2024 02 06

Lietuvos advokatūra kartu su Mykolo Romerio universitetu (MRU), Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba (VGTP tarnyba) pasirašė bendradarbiavimo memorandumą ir parengė pirmųjų specializuotų mokymų programą nepilnamečių teisinio atstovavimo gebėjimų stiprinimui.

Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos atrinkti advokatai pradeda specializuotis mokymuose, skirtuose didinti advokatų, teikiančių teisinę pagalbą nepilnamečiams, kompetencijas.

Specializuotis šiuose mokymuose norą pareiškė ir advokatai, kurie VGTP sistemoje nedalyvauja – jiems bus suteikta galimybė mokytis ir žinias įgyti už asmenines lėšas. VGTP įstatymo pakeitimu nuo 2024 m. advokatams, teikiantiems valstybės garantuojamą antrinę teisinę pagalbą, numatyta užtikrinti specialiuosius mokymus, siekiant suteikti papildomų gebėjimų atstovaujant pažeidžiamas asmenų grupes.

Specializuotos mokymo programos advokatams bus skirtos tiek VGTP sistemoje jau dalyvaujantiems advokatams, tiek ir norintiems specializuotis šioje srityje savarankiškai. Specializuotos programos apims ne tik teisinių kompetencijų didinimą, tačiau ypatingas dėmesys bus skiriamas teismo medicinos, teismo psichiatrijos, darbo su pažeidžiamais asmenimis, pokalbio vedimo technikos ir kitiems aspektams.

Į specialiųjų mokymų planą įtrauktos Baudžiamosios teisės taikymo klausimai ikiteisminiuose tyrimuose, Baudžiamojo proceso taikymo klausimai ikiteisminiuose tyrimuose, psichologijos ir teismo psichologijos klausimai ikiteisminiuose tyrimuose, teismo medicinos klausimai ikiteisminiuose tyrimuose ir teismų procesuose, nepilnamečių nukentėjusiųjų praktiniai atstovavimo ikiteisminiuose tyrimuose ir teismų procesuose ypatumai, nevyriausybinių organizacijų teikiama kompleksinė pagalba nepilnamečiams nukentėjusiesiems temos.

Iš Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos sistemoje dirbančių advokatų į mokymus užsiregistravo 101 advokatas. Šiuo metu mokymus pradeda pirmoji 30-ties advokatų grupė – 25 advokatai iš VGTP sistemos bei 5 advokatai, kurie VGTP sistemoje nedalyvauja, jie mokysis už  asmenines lėšas. Likusiems norą pareiškusiems advokatams bus sudarytos galimybės mokymuose specializuotis pavasarį, ten taip pat bus laukiami ir šiuo metu į eilę atsistoję advokatai, kurie už mokymus mokės patys.

Advokatų tarybos pirmininkas Mindaugas Kukaitis teigia, kad toks susidomėjimas šiais mokymais rodo, kad jie jau senai buvo reikalingi.

 „Labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip mes sugebame atstovauti pažeidžiamas ir jautrias grupes. Tai rodo, kad mes ne tik diskutuojame, ką būtų galima pakeisti, bet tų pokyčių ir imamės – aš nepaprastai džiaugiuosi, kad mūsų bendruomenė aktyviai išreiškė norą tobulintis gynybos procese ir daugiau dėmesio skirti pažeidžiamoms grupėms, o ypač, vaikams. Žinoma, tai tik pirmas žingsnis ilgame kelyje į teisingą teisinę sistemą. Dabar šis pokytis bus matomas tik baudžiamosiose bylose, bet mes jau galvojame ir apie ateitį. Sieksime pokyčių ir civilinėse bylose, plėsime mokymų sritis ir toliau stengsimės tobulinti gynybą taip, kad proceso metu labiausiai būtų užtikrintos žmogaus teisės“, - teigė Lietuvos advokatūros vadovas M. Kukaitis.

Mokymus ves didelę patirtį teisinėje ir tarpdisciplininėse srityse turintys, teismų sistemoje dalyvaujantys ekspertai, kuriuos subūrė Mykolo Romerio universitetas ir Lietuvos advokatūra. Mokymuose bus pasitelkiami ir Lietuvos nevyriausybinių organizacijų, tiesiogiai dirbančių su pagalbos teikimu pažeidžiamiems asmenims, ekspertai. Planuojama, kad mokymai prasidės 2024 m. vasario mėn. Tai pirmasis tokių mokymų žingsnis.